Shqip

Vendosen lėndėt e para tė kompensimit tė parashtruara nė HPD/AKP

Prishtinė,  Tetor 2019
 
Gjate periudhes 25-27 shtator 2019  nė Agjencinė Kosovare pėr Krahasim dhe Verifikim te Pronės ėshtė mbajtur mbledhja  e Komisionit pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės (KKPK), pėr t’i  zgjidhur pjesėn e mbetur tė kontesteve pronėsore  si lėndė tė pranuara,  regjistruara dhe proceduara pėr vendimmarrje nė AKP.

Nė kėtė seancė pėr herė tė parė, janė paraqitur para Komisionit kėrkesat lidhur me rivendosjen e tė drejtave pronėsore tė humbura si pasojė e diskriminimit.

Nė kėto raste, Drejtoria pėr Ēėshtje Pronėsore dhe Banesore ka vendosur qė paraqitėsi i kėrkesės i kategorisė “A” ka tė drejtė nė rikthim tė pronės pas pagesės sė ēmimit tė privatizimit dhe paraqitėsi i kėrkesės i kategorisė “C” ka tė drejtė nė kompensim. Qeveria e Republikės sė Kosovės ka nxjerr Udhėzimin Administrativ (QRK) Nr. 10/2018 pėr Procedurat e Skemės sė Kompensimit pėr Zbatimin e Vendimeve tė Komisionit pėr Kėrkesa Pronėsore dhe Banesore dhe fondet pėr kompensim janė nė dispozicion, prandaj ėshtė bėrė i mundur zbatimi i vendimeve tė Komisionit pėr Kėrkesa Pronėsore dhe Banesore. Nė kėtė seancė, 14 kėrkesa nga 132 tė tilla, i janė paraqitur Komisionit ku Komisioni Vlerėsues i Agjencisė ka pėrcaktuar ēmimin e privatizimit dhe paraqitėsi i kėrkesės i kategorisė “A” i ka paguar kėtė shumė Agjencisė. Pas vendimit tė Komisionit, paraqitėsit e kėrkesės tė kategorisė “C” tani mund tė kėrkojnė pagesėn e kompensimit tė tyre nga Agjencia.

Ne kuader te kompetencave te veta Komisioni ka vendosur edhe per disa ceshtje te tjera duke perfshire edhe dy kerkesa te cilat jane anuluar nga Paneli i Ankesave tė AKP-sė nė Gjykatėn Supreme, dhe i janė kthyer Sekretarisė Ekzekutive tė Agjencisė pėr ripėrpunim dhe rivendosje nga Komisioni.